|
Жълъди от въженце!
|
Ачо, няма нужда да си правиш труда защото тук така или иначе няма стрели на Роб Алън (предполагам че такива ползвате). Демката е супер с въженцето даже и с 2мм найлоново. За съжаление като си направих 80см харпун нямаше Демка 115 см и се принудих да купя Омер. Сега на пролет може да я сменя.
|
Live2Dive
03-02-2006 09:52
|
Добри, аз все пак си направих труда и я премерих - 2.5мм точно е дълбочината на засечката. Прав си за стрелата, на Роб Алън е, 7мм диаметър, пружинна стомана с антикорозионно покритие...
|
|
Аз пък вчера изпилих първата контра на Омерската стрела и стана почти като твоята на снимката. Заредих и държи въженцето Днес ще изпиля и другата и хвърлям чупещите желади и от другия харпун
|
|
В Синеморец живееше един ветеран на подводният риболов, който ползваше системата със стоманено въженце, излизащо директно от ластиците, още преди десетина години. Харпуна му беше огромна/над 110см/самоделна тояга с два цели ластика и дръжка по средата.
Когато се запознах с него на плажа, беше около 70-те. Не съм го виждал от тогава. Дано е жив и здрав и да влиза още.
Но мисълта ми беше, че системата не е нова и тук, само дето трудно възприемаме.....
Апропо, стареца ми каза, че ластиците, му ги пращат от щатите. Т.е. всичко си се връзва.
|
Wishbone
03-02-2006 14:49
|
И харпунът му е щатски тип....
|
|
Доста отдавна експериментирам с въжените жълади . Според мен освен кевларено въже успешно се прилага рибарско влакно ФАЙЪР ЛАЙН то е в черна кутиика с червен надпис и 0.20мм издържа 25кг. Използвам прибор от два забити пирона без глави които са забити на м/у осово колкото дълго искаме да е въженцето . Самото влакно е тъмно сиво на цвят и е кораво , като че има вътре тел . Осуквам го на 8 м/у пироните8-10 ката и после отгоре намотавам пласт дакрон,който укрпвам с лак за нокти. Става нещо което издържа ок 300 кг. ф ок.1.5мм. за съчми ползвам рибарски топчета ко. 10гр. и после обикновн жълад.
|
|
Ей тук има инфо и едно инструментче за тези, които си връзват сами ластиците:
[link]
|
|
Е това на Акула е голям чанч!Но пък си е пак нещо различно!Проблема идва за не въдичарите като мен,дето си нямат представа за рибарските влакна!
|
|
Проблемите при всички тетиви, в т.ч. и за лъкове и арбалети за сухоземно ползване са два:
1. Претриването в мястото на съприкосновение със стрелата. Затова кевларените въженца са добри за тази цел. Защото кевларените нишки в сърцевината понасят опъна без проблем, а найлоновата оплетка отгоре ги защитава от нараняване.
2. Захващането в двата края е обикновенно с възли. А всички възли отслабват здравината на въжето. Простият възел примерно намалява здравината с 30-40%, което е проблем. Докато осморката и двойният възел намаляват с около 15-20%, заради което са и най-разпространените възли-спирачки. Най-малко отслабва въжето т.нар "драконов възел" -около 5%, но той се ползва за свързване на две въжета.
В общи линии, ако се сменя кевлареното въженце когато се протрие, горните два проблема, не са никакъв проблем, защото даже и отслабено на възела, то е няколко пъти по-яко от необходимото.
|
|
katco, ne e 4an4 prosto si prestawi 2 gozdeq wisoki ok. 10 sm. bez glawi (SORRI, NQMAM KIRILICA SEGA) FIRE LINE se nawiwa w gornata im 4ast ot ediniq do drugiq i obratno stawa za 10 sek. Prawi6 5-6 oborota, koeto e 10 kata nqma nioto edin wazel. sled koeto s edin plast naredeni edna do druga nawiwki otgore se nawiwa drugoto wlakno. (to si e pak wagence debelo 0.15mm) . Kato ceni FIRE LINE e okolo 40-50st/m . Drugoto pak tam . Zabrawih da kaja dakrona e ZELEN na cvjat. izpolzwa se za 6aranski povodi, a FIRE LINE za 6tuki.
Кирилица!
[ Редактирано Mon Feb 06 2006, 06:55PM ]
|
|
Момчета , днес открих едно ново въженце казва се
Whiplash.pro издържа както следва- 0.17мм-21.7кг., а по-дебелото 0.28мм- 44.5кг. смятаъте 10 ката какво е. Сорри за горното включване, но бях се отбил в една зала и единственния комп. нямаше кирилица, иначе и аз не уважавм този начин на писане . Все пак помъчете се да го прочетете.
|
|
Мите има бе при Иван Стоев в Бургас при тебе наблизо е!
|
|
не му правя реклама , ама де що съм си купил - все е от него , въпреки че не съм ходил скоро , само за харпуните не съм доволен , ама тва вече не е по тая тема
|
|
Митак ти си купил Пикасо ли????Ега тиииииииииииииии
;-)
|
Akula deep
30-07-2007 21:37
|
Тази тема е забравена от бая време, но покрай статията, която напоследък разисквате. Мисля, че не е лошо да я подновим отново.
Като гледам разискванията по темата от година и кусур насам, явно има огромна еволюция по въпроса за този наистина кратък период от време.
По отношение на въжето на фирмата Дайнима, мисля че то стана нарицателно въобще за въжения жълъд, както "Ксерокс" за копирната машина или "Джип" за високопроходим автомобил 4х4.
Покрай всичките си предимства обаче , поради структурата си това въже има един съществен "недостатък", от който се оплакват някои колеги : А именно много е "хлъзгаво", лесно се изхлузва от традиционния "моряшки възел", поради което се налага, след като се завърже към ушенцето показващо се от ластика да правим възелче на свободния край за да не се изхлузва.
И така...... седейки вечер в къщи и чакайки да стане 20.00 часа за да окъпя бебето , ми хрумна идеята за лека промяна във възела, която отстранява проблема. Новия възел е вече изпитан в реални "бойни условия" и си работи безотказно. Говоря за новия ми харпун "Хилти" (лелее, що ли го обиждам така това харпунче, та то си е жива "Катюша" .........и звука му същия, и пораженията, които нанася- подобни ( )
Ето ви снимки на "новия" моряшки възел Въжетата с които го показвам по обясними причини са малко по-дебелички , но така е по-нагледно.
Ето и манистото, за което Админа ви споменава във коментара след статията, то в същност задържа ушенцето към ластика.
|
|
Владе, само с идеята всичко в темата да е издържано фактологично, ще допълня: Dyneema е търговска марка на продукт на фирмата DSM (Dutch State Mines) - холандска химическа компания, която е създала и патентовала най-здравата (според тях) полимерна нишка, от която по цял свят се плетат множество въжета и корди, вкл. и тези, които ние ползваме. Нещо като Lycra, Teflon и Kevlar на DuPont. Има даже и хибриди, напр.: (купих си за проба в Гърция 1.5 м. такава) с кевларена сърцевина и дайнима оплетка.
Иначе това ми е много болна тема. Не бих се обаждал, защото не съм някакъв авторитет тук, но съм един от тези, които стрелят (когато се докопат до голям и солен гьол) само с въжени жълъди от тази пролет. Защо реших така? Ти беше свидетел миналата есен, когато излязох с кървящи, посиняли и надути пръсти от морето след изпускане на металния жълъд. Причината беше, че не пасваха добре засечките на стрела от една марка (Омер) с жълъд от друга (Беша). Реших, че ми стига толкова... Ще споделя моите наблюдения като човек, който се учи на принципа проба-грешка...прошка... Много се пише и в нашия страхотен сайт, а и по други братски такива за въжените жълъди и принципно би трябвало всичко да е ясно, но се наложи да открия доста неща сам за себе си. Ще ги споделя по-скоро за колегите, които както мен нямат "жив инструктор" под ръка... Например:
1. Ластици с втулки към главата не е добре да се ползват с въжен жълъд от другата страна. Защо? Защото главата с втулките е центрирана спрямо оста на стрелата, или иначе казано - изцяло над тръбата (тялото) на харпуна. При натягане на ластиците въжената тетива не ляга в засечката надолу, както следва посоката при ластици под центъра на стрелата, а "търси" центъра на усилието на ластиците. Дори при минимално "флексване", или огъване нагоре на тръбата, тетивата вече дърпа нагоре и се стреми да излезе от засечката. Отрицателните последици са 2: първата - бързо протриване на тетивата, и втората - повдигане на "задника" на стрелата и изстрел надолу.
2. Комбинация от клуп в ластика и сменяема тетива, и двете от дайнима, е трудна за връзване. Изхлузва се. Владе, възелът от снимката ти при дайнима-дайнима вероятно ще изпусне при ластици 18 - 20 мм. Обикновено това става бавно и основно във водата, където предизвиква максимална вреда (виж законите на Мърфи ) Единственият възел, който ти ми показа и който задържа, бе "двоен шкотов" с едно мое подобрение - едно допълнително пресукване (при интерес ще го покажа). Това обаче води до трудно развръзване, особено в полеви условия. Рязането води до риск да се нарани клупа. Аз реших проблема с клуп от дайнима и тетива от капроново въже 2 мм. (от онези пипитените - черно и бяло, дето идват с повечето харпуни като линия за стрелата, продават се в дебелини 1.6 и 2.0 мм. за стотинки). Нямате идея колко време кара при добре обработена стрела и правилно зареждане (без плъзгане по стрелата), а се връзва по най-лесния начин (виж [link] ) и държи без възелчета.
3. Спрях да ползвам перли (мъниста, топчета - все за същото става дума). Опитах да намеря по дрогериите, но са много кекави и се чупят - стават на сол. Реших проблема, като купих и разтурих една оригинална тетива Роб Алън с качествени чашки, но те са сметнати за възел на единична дайнима. Поизпилих ги, за да влиза възел на двойна дайнима и стана супер, но при разтегнат ластик топчето надува и подпира в стрелата. После си поръчах от Щатите по-малък диаметър перли от бронз, но и те "надуват". Не знам дали влияе на изстрела, но дразни! Сетих се за съвета на Явор (Yavorsub) да ги елиминирам изобщо и опитах - при добро стягане на констриктор възела на ластиците НЯМА ШАНС да излезе! Дори при Omer Power 18, който е с 5 мм. дупка в средата като маркуч! Хем аз правя най-обикновен "шивашки" възел на клупа вместо показания от Добри HiTech... Така за един клуп харча само 10 см. дайнима, която струва 3 лв./м. без доставката
4. Задължително слагам смазка на ластика под констриктор възела - капка ВЕРО, което разтривам и чакам малко да засъхне. Така не се лигави излишно при стягането и позволява възелът да се затегне на точното място. После верото се измива с вода, ако няма да се влиза същия ден ( не се знае какво съдържа и как се отразява на ластика, ако седи дълго време). Възелчетата вкарвам в ластика с плюнка и едниния от 2-та броя клещички с тънки човки, с които после стягам констриктор възела.
5. Оформянето на конусите на ластиците при жълъда ги правя първо с ножица, а после с шкурка No. 60, навита на полуобла пила - срам не срам, оказа се, че нямам наблизо шмиргел. Отнема ми по 15-20 мин. "на детайл"
6. За констриктор възлите най-подходящи се оказаха меки плетени корди с макс. дебелина 1.6 мм. и достатъчно здрави, за да не се късат при якото стягане. Напр.: кордите, препоръчвани за макари.
На майсторите сигурно съм бил досаден, но дано на по-неопитните съм бил поне малко полезен.
|
Wishbone
01-08-2007 11:30
|
Gringo написа: 1. Ластици с втулки към главата не е добре да се ползват с въжен жълъд от другата страна.
Гриша, на практика отряза едно доста масово практикувано решение! Включително и от самя мен.
Не мисля, че си съвсем, прав и си позволявам да споделя защо. Не само ластиците на Евро харпуните, но и ластиците на повечето рейлгъни са ориентирани точно по този начин. И при RA и при Rabitеch главата си е направо типична евро глава и основния ластик минава по протежение на стрелата и мааалко отдолу - същото е и при евро харпуните... Така че не мисля, че при теб проблемът идва толкова от втулките или разположението на ластиците, колкото от недобре обработена засечка. Или по-скоро - прекалено изпилена. Това е причина за бързото протриване на тетивата и за изскачането й от засечката. Не виждам и причина за повдигане нагоре на стрелата ако ластиците са по нейното протежение. Същото без съмнение би направил и стандартен жълъд. Освен ако не ти флексва харпуна?...
Gringo написа: 2. Комбинация от клуп в ластика и сменяема тетива, и двете от дайнима, е трудна за връзване.
По този въпрос мисля, че първият който няма да се съгласи е Добс, който си носи предварително подготвени тетиви на дръжката. Изхлузването, както той сам поясни в статията за ластиците се предотвратява с по едно възелче в двата края на тетивата, които човек си ги прави предварително.
по въпроса за капроновото въже, мисля че си избрал по-недълготрайното решение за проблем който иначе се решава с гореописните възелчета. Не случайно, когато стане дума за тетиви спорът е между две марки спектра и дайнима - на практика почти едно и също въже, само дето едното се прави в Европа, а другото - в Америка. Оттам и споровете...
Gringo написа: 3. Спрях да ползвам перли (мъниста, топчета - все за същото става дума).
Работата става и със перли и без перли. Аз самият направих точно това, което и ти - ползвам мънистата от стар жълъд на RA, който бях дал назаем на Lotdog и той скъса на недобре обработена стрела. Аз до сега не съм успял да скъсам тетива от дайнима... Не мисля, че имаш някакъв особен пролем, че топчето издува, освен може би чисто естетически. И съм напълно съгласен, че става и без мънисто. Но просто с мънисто работата е по-сигурна.
Цената на дайнимата или спектрата е безмислено да коментирам, но 1м. дайнима, ако престана да раздавам непрекъснато на приятели, май ще ми стигне за 3-5 сезона ваканционно гмуркане.
Поздрави!
|
|
След описаният по-горе случай смених дайнимата със стоманено въженце RA и нямам абсолютно никакви грижи... Естествено наложи се лека обработка на засечките на стрелата за да нямат остри ръбове които да разкъсват тетивото. Според мен стоманеното въженце върши същата работа като дайнимата а е и по-здраво.
|
|
Преди около месец ми се скъса клупчето от едната страна на ластика докато бях във водата. Направено беше от кевларено въже. На сезон и половина беше. Излязох от водата псувайки и тръгнах към колата както бях по неопрен за да ремонтирам. Мислех си, че имам поне клещи в колата. Оказа се че нямам... За някакви си 10 мин. развързах ластика, извадих манистото, направих ново клупче от dyneema (просто ползвах една от резервните тетиви, които си нося на дръжката на харпуна), вкарах клупчето и вързах констриктор с част от въжето за макарата. Най-голяма трудност ми създаде вкарването на новото клупче с манистото в ластика, но се справих с помощта на единствената отвертка която намерих в колата... Цялата операция както казах ми отне 10 мин и необходимите ми инструменти бяха нож, плюнка, една резервна тетива от dyneema и 20 см от въжето на макарата.
Съвсем същата слукча имаше и Христо (с който гмуркахме през някакви си 100 метра) същия ден. Той дори не дойде до колата. Свършил всичко на един камък в морето само с ножа и стрелата на харпуна.
Защо разказвам това?
Първо няма вечно въже (кевлара се скъса) и второ операцията изобщо не е трудна и не изисква почти нищо за да бъде извършена. Още си стрелям със същия ластик, който връзвах в полеви условия. Сигурно ще стрелям с него докато самоия ластик не се скъса.
Забравих да кажа, че констриктора го стегнах като навих единия край на въженцето на дръжката на ножа, а другия на отвертката (Ицо го навил на ножа и стрелата).
|
Yavorsub
01-08-2007 14:35
|
Ако ми позволите само няколко оф- топик уточнения :dyneema и spectra са търговски наименования на един и същ продукт.Поради различни причини (визирайте мениджмънт ) се налага често един продукт да се кръщава по няколко начина.Кевлара (арамида )не е най -здравия материал , но определено е от най-издръжливите за статично натоварване.Затова далеч не най-подходящо за нас - харпунджиите .Просто не издържа добре на динамични натоварвания.Също не е никак подходящо да се натоварва по огънат начин-затова възел на кевларено въже не издържа колкото същия от въже издържащо динамични натоварвания-дайнима !Има нов матриал по-здрав и от двете гореспоменати който издържа чудесно и на динамични натоварвания но...Хайде стига толкоз.
|
|
Нови Продукти
Цена: 41.00 Лв.
Spearfishing
|