|
За дървения харпун - под друг ъгъл
Akula deep
19-09-2008 21:50
|
Здравейте, колеги и по-специално тези, които дялкат или тепърва ще започват да го правят.
Вчера едно момче от сайта проведе с мен един дълъг телефонен разговор с доста въпроси от негова страна, на които се опитах да отговоря накратко.Пиша не за друго, ами защото въпросите са почти все едни и същи и бих искал да отговоря наведнъж.
В тая връзка, бих искал да споделя един ред на мисли, които минават през главата ми.
Може би е добре да ги споделя, а ако не... не си губете времето да четете.
1.Защо трябва да изработваме и стреляме с подобно нещо въобще.
Ами ако този харпун не превъзхожда по качества това, което можем да си купим от магазина за 200-250 (хайде 300)лева. То остава усещането, че го правиш заради егото си.
Ако обаче харпуна превъзхожда магазинските (които имате) по качествата им, то труда не е отишъл напразно.
2.Цената на "удоволствието" като пари.
Започваме с един примерен харпун 106см, два ластика 16.5 и стрела 6.5 х 130 или 140 реверсен механизъм, макара 30м.
Стрелата- с "финки" или без, цената на която можем да си я купим е между 40 и 70 лв, приемаме средна хубост 55лв.
Ластиците- Трябват ни около 130см. Ами тук цените са пак в граници, но да приемем, че са от 25 до 40лв. за метър. Приемаме че тук трябват 35лв.
Спусъков механизъм- Ако знаем, че Виктор Абелан продава неговите за 55 Евра ама не са реверсни, то за хубав реверсен такъв може би една цена от 70-80 лв. си е късмет.Можем и да купим готова дръжка за да я изкормим, но... аз поне не го намирам за рентабилно.
Другото е да се вземе парче неръждаема ламарина за 10лева и след три дни мъки с ъглошлайфа пилата и бормашината да достигнем до един приемлив резултат от първия опит.Аз лично не знам колко пари изкарва средния българин за ден, но приемаме, че за тридневен труд можем да запишем едни 50 кинта. Та до тук 60лв.
Дървен материал.От препатили в бранша чувам, че дървесина с добро качество (бирмански тик или изпарен махагон) за едно харпунче излиза от 40 до 60лв. Приемаме, че сме късметлии и за 45лева сме се сдобили.
Макара- най-евтината е към 30лева, средно 60-70 са ОМЕР-ските, а скъпите отиват към 120 и "кусур". Слагаме 50кинта. и толкова
Епоксидна смола Кутия от килограм е 25 кинта, но е много а шишенце от 200гр. не стига. Две шишенца по 200 по 8.50 едното = 17лв.
Лак.Нека не правим изгъзици с лаковете MILESSI, които са трикомпонентни, специално за вода и издържат на удари в скалите и са 45 лв. литъра , но и нашите от "Лакпром" вършат работа, макар и не толкова добре.С разредителите и четкките...бе 15 лева сложи.
Алтернативата е ваната с нагорещен парафин или тиково масло.Аз лично нямам вана и не съм ползвал масло, но чувам, че последното е и то към 20 лева.
Като че ли май всичко имаме вече...
Да сложим един исап:
55+35+60+45+50+17+15 =277лв.
Забравихме обаче още неща:
Доставки : имате поне 3 - за спусък, дърво и ако приеме, че стрелата и ластиците са от едно място (да кажем магазина на сайта) 3 х 8 = 24
Бензин : Ако сколасате до тук с колата си и 5 литра е ОК. 5 х 2.30 = 11.5
Шкурка : Поне три вида - груба, средна и финна........5-6лв.
Дайнема, неръждаеми електроди и някое и друго болтче (трябват)
До тук компромис на 320лв.
Допускаме че имаме всички необходими неща, като инструменти, машини (тук включвам преса за залепването, фреза за каналите и дългите повърхнини, банциг, абрихт лентов шлайф) и работен тезгях, компресор и бояджийски пищов и я подхващаме.
По принцип най-добре е да имаме приятел дърводелец с работилница, ако ли не...всички ядат риба и пият ракия.
След като я захванем работата имаме поне три седмици по два-три часа на ден да човъркаме, (без да обръщаме внимание на мрачния поглед на половинката ). Колко да напишем и тук .... 20дни х 3часа = 60 часа.
Ако се приемем за пълни маниаци отдадени на каузата, в името на любовта към морето които се жертват за 3 лева на час да дишат манхагонови стърготини, то значи сме "заработили" за почти месец около 180 кинта.
Не ми се сумира 180+320.
Ако за тези 3 седмици сме ходили до работилницата с колата и сме изгорили още 10-15 литра гориво е редно да впишем едни 30 кинта.
ЖСМ, може да не пишем, какво са 5-10лева изговорени с този и онзи около цялата какафония.
Та такива мисли ми се въртят в главата, момчета.
Може би не мисля правилно, но мисля че тука се понаправиха доста наистина хубави харпуни и бих помолил Майстоите им , на които свалям шапка да ме поправят, защото сигурно греша някъде.
Не сигурно. 100% греша, щото вижте кое време е , а аз не съм при жена си, ами пред компютъра.
Дано мислите ми са били полезни на някого който е решил да се пребори със задачата сам. Ако не... Здраве да е.
Желая успех на всички.
P.S.А пък кефа да стреляш и вземаш със собственоръчно барната пушка е ненадминат, питайте Коцето например.
|
|
"Средна цена" си писал почти навсякъде, но като я гледам това е минимума и за качествени макара, стрела, дърво и т.н.... Само това ти е грешката.
Напълно ти подкрепям думите за всичко останало.
От една година съм с дървен харпун и знам, че вече винаги ще бъда с дървен харпун. Разликите алуминия са огромни.
Абелан, Гимансуб и подобни са писали 500 евро в сайтовете си за 106 см харпун. Но като им се обадиш и посикаш промяна и това и онова цената отива на 600 евро и нагоре.
А сега както си обяснил целия процес се вижда че цената си е напълно нормална(на Абелан), но в първия момент човек се афектира, неволно сравнява с масовото производство и там му е грешката.
Същото и с карбоновите харпуни, но там материала е по-скъп.
|
Yavorsub
20-09-2008 10:39
|
Аз също споделям мнението на Владо- ако си егоист в рамките на нормалното ( )!!! , нормално е да ти се иска собствено ръчно направено оръжие , което си е твое , направено от теб самия и е твоето собствено виждане и мнение по въпроса.(а бе егоист та треска ).И да знаете че за тази кауза трябва да се захващат само здрави психически хора с две -НЕ ЕДНАКВИ ръце (лява и дясна ).За всички които им се иска да опитат , но за съжаление не разполагат с нужното търпение и наличието на гореспоменатите крайници -горещо препоръчвам да не се пробват , все пак има и хубави неща които се продаватА колкото до карбоновите поръчкови -положението е съвсем различно.Вярно че след алуминиевия (конвенционален)харпун , като хванеш дървен -вече никога не мислиш да се върнеш, но така е , повярвайте ми до момента в който хванеш поръчков композитен харпун изработен по мярка.А колкото до изработката-часовете дето владо е написал са по силите само на МАЙСТОР със специална работилница и инструменти.Иначе за начинаещ ги умножете минимум по 3 !А за резултата-по-добре в друга тема.
|
|
Правилно направен за конкретни условия дървен харпун може да е много по добър от стандартен и кефа е несравним.Относно сметките,аз съм инвестирал 15 кинта за турски механизъм,рециклирах една счупена стрела Апнея(скъсих я),5 кинта за въже,25 за ластик с жълъид и 15 да речем за смола.Макарата е от стара рибарска шпула,а тиковата летва я изрових от склада на един приятел.Беше доста оскъдна обаче така я "изстисках" че стана.Работилницата беше кухненския плот(покрива се да не се надраска)
А бе за около 60 кинта инвестиция харпуна стана оса.Времето за труд го слагам в графа хоби,към гмуркането,щото ако взема и него да го обръщам в кинти бая съм я закъсал
И към по-младите маистори-при положение че харпуна се лакира повечето качествени местни "дървета'"ще свършат работа,тея скъпите са за друга работа според мен...Относно композитите на Яворчо нещата стоят по-друго яче,обаче смятам и с това да се поизцапам някой ден,окуражи ме успешната интервенция с чупката на плавниците ми
|
|
Донякъде съм съгласен с Владо, но и до някъде мнението ми се различава.
За да направиш дървен харпун, който да стреля и да взема риби не са нужни 300+ лева. Можеш да го направиш и за половината пари. Не е нужно дървото непременно да е тик или махагон, не е нужно механизма да ти струва 50-70 лв, не е нужно да слагаш макара, стрелата можеда струва и 25 лв. и т.н. Резултатата няма да е сравним с харпуните, които се продават, но все пак ще си стреляш с нещо, което сам си си направил и всяка риба на кукана ще е по-сладка.
Друг е въпроса дали си заслужава за нашите условия да се влагат 300+ лева и време и усилие за дървен харпун... По мое мнение предимството на дървените харпуни пред другите най-ясно личи в по-големите размери, т.е. в харпуни с 2 ластика. Времето и употребата на такива харпуни ме доведоха до този извод.
За един стандартен харпун 90 см с тънка стрела и един ластик дървото е по-скоро екзотика и естетика отколкото необходимост. Ако говорим за харпун от 90см нагоре или дори за 90см с 2 ластика, вече дървото като материал придобива по-друг смисъл. При подобни харпуни гоним възможно най-голяма маса, която добре да се противопоставя на отката на 2та ластика. Такава маса е постижима само с дърво и/или композитен материал (карбон, фибро стъкло). Стандартен 90см харпун с ластиците и стрелата тежи около 800 грама, а дървения му аналог е поне 2 пъти по-масивен. За това моето мнение е, че на стандартен алуминиев/карбонов харпун максимума е 2х16мм ластици и 6.5мм стрела. Съответно боя на такъв харпун е от порядъка на 3 метра, за всичко по-далечно материала трябва да е друг...
Това е моето мнение...
|
|
Аз без да искам и да ми е самоцел,но май съм минал доста тънко с моят харпун.
Първо - като тръгнах да го правя нямах представа дали ще стане и реших да не се хвърлям на скъпи дървесини и механизми а да ползвам това което имам.
Мое мнение е че тикът и махагона не са задължителни- препоръчителни са разбира се но имаме достатъчно добра дървесина и тук.
Търсим плътно здраво и устойчиво на опън и усукване дърво- за мен дъбът и акацията са отлично решение.
Дървото ми излезе без пари- мой колега има баша дърводелец който ми избичи дъбовите летвички,орехът си го бях изкрънкал отпреди от една работилница,там им беше в коша за дърва за печката и аз го придърпах веднага.
Механизмът- аз ползвах цяла дръжка ,но дори и да бях само с механизъм пак щях да си купя една турска дръжка за под 20 лв. и да и взема механизма- железарските ми умения са символични и не бих се занимавал да правя сам нещо.
Стрелата - ползвах си старата ,но цените им не са високи и всеки ги знае.
Ластик- кухият 18 мм. на Омер- около 50 см.+5 метра корда+няколко кримпа- май ми излезе към 20 лв. това.
Жълъди самоделка,вирбел,бънджи- всичко това е стотинки.
Лак- пробвах с епоксидна смола- загуба на време,не ляга добре ,не попива,люпи се и изглежда отвратително.
Взех си лак Duo - датски яхтен лак с ув защита/произведен в Дания/ - лакът е отличен според мен.ходих това лято три пъти за по десетина дена на море с интензивно използване на харпуна- никакви забележки към лакът.
Кутията лак е под 10 лв.
Макара нямам за сега,но съм оставил възможност за такава на профила .
Останалото е ръчен труд- тук е субективно- за мен дърворезбата е хоби и удоволствие,но абсолютно всеки нормален човек може да направи една тояга с една дупка и два канала- не е нещо сложно.
Не съжалявам че го направих- има огромна разлика между стандартният и дървеният харпун- дървеният е по стабилен,хоризонтално се движи много мазно,без трептенето и вибрациите на ластиците,много е стабилен при откат,прицелът е много по добър- изобщо има само плюсове.
Не искам да слагам черта и да смятам в пари защото при мен не е много коректно- ползвах стари неща,но си мисля че не е чак толкова скъпо колкото се смята.
|
Akula deep
21-09-2008 11:13
|
Благодаря Ви, че се отзовахте по темата!
Безспорно е, че винаги имам нещо, което може да изскочи оттук-оттам и цялата работа да ни легне малко по-евтино.
Както обаче Юлиан отбеляза, описвайки по-горе разбивка на цените, почти навсякъде съм заложил калкулации на база на минимално и все пак качествено изделие.
Относно дървото-съгласен съм, акацията и дъба излизат "без пари", но ако Ви попитам как го намирате- залепен на ламели в пакет с размери 55 х 40 х 140 ? ? ?
Ще ви отговоря аз: Намирате някаква талпичка и започва: абрихтоване, набичване на летви, уточняване, калибровачно шлайфане, залепяне (преса има ли вашия човек или си купихте за целта 10 стягички от китайските по 5 лева). Повторно абрихтоване на готовия пакет и утчняване на щраймус машина.И това всичко Ви е безплатно Нима не дадохте на вашия човек с работилницата 20 лева за това че два дни си губи времето с вашите щуротии.
Стрелата :И аз едно време си мислех че с правена стрела (излиза 3-4лева), съм № 1, ама като я святна в скалите 2-3пъти и... Да ти таковам на стрелата.
ЛастицитеАми вижте в сайта най-евтиния ластик 18мм. Апнея не струват ли 1.3 метра 36лв.
Лак не съм ли писал и аз цена 10лв, 3-4 е разредителя и две четки от най-простите за по левче.
Макара Взимаме най-евтината - Апнея - амен-амен 30лева, ама слагате ли 30-метра въже, което трябва да се навие на нея ? По колко е хубавото въженце ?
Спусъка Не знам дали някой обърна внимание за какъв харпун идва реч, но ако трябва да попитам:Ще тръгнете ли за Гърция или Турция с основен харпун чиито механизъм е с месингов език , осичка също месингова 4мм, и пластмасово спусъково лостче. Колко време ще караме така с два ластика 16 или 18.
И накрая:
За труда: Как я карате така бе хора ?
- Труда не ми струва нищо !dodge
- Как нищо ? Вие заплати не взимате ли ?-Що не мога и аз така да я докарам ?
Значи може да искате от шефа си да ви дава чисти 700-800лева на месец, което е приблизително 35-40 лева надник, и той човека да ви ги дава, като плаща и данъци и осигуровки върху тия пари, а когато става въпрос да пилите като обезумели два-три дни, две парчета неръждавейка , дето я станат я не, от първия път, накрая да кажете :
- Нищо не струва
Това не го разбирам само.
А за спусъците....ако искате мога да ви разкажа подробно как се прави качествен такъв, дето спуска мазно 2 х 20 или 3 х 17.5 и е "вечен", мога да го направя, ама само ако вие искате, че пак се олях да пиша.
|
Yavorsub
21-09-2008 11:37
|
Владо това за спусъка не е интересно за масовата аудитория както и това че да си направиш качествен харпун от качествени материали е толкова възможно колкото и да си направиш харпун от палетови летви и спусък от електрод.Добре започна темата-дай да не конкретизираме кой за колко е направил харпун.Ясно е че в България всичко е възможно, но нека подискутираме и ако е рекъл създателя-да "светнем" хората(е нямам в предвид само ние двамата) как и дали си заслужава човек да се захваща с това наичнание.Тюленчо имаше и до колкото разбрах все още има мерак -следващия харпун който ще започне да е композитен и това е супер, и ще му помогнем на човека с каквото можем , но нека първо изчерпим темата тук понеже както всички сами виждаме има дървени харпуни и други дървени харпуни.
|
|
Ако едно Хоби и времето отделено за него се обръщат в пари то това вече не е хоби (лично мое мнение). Предполагам, че на 99% от хората в сайта харпунджилъкат е хоби-май много малко хора тука си изкарват хляба с това. Ами какво да кажем за маняците дето правят разни модели на кораби, самолети, сгради и тем подобни, та дори някои ги сглабят в бутилки Не искам да си представям тези хора колко време прекарват в изработката на такива неща... може би времето за направа на един харпун Х 1000. Но... име едно голямо "НО"....те го правят за удоволствие. Едни гледат телевизия, други играят игри на компютъра, трети се напиват.... а ние си дялкаме. Всеки си има мания и си прави густото с нея, а всяко занимение в свободното време е свързано с пари. Народа е казал "Кеф цена няма"
|
Akula deep
21-09-2008 12:08
|
Абсолютно съм съгласен с теб Яворе !
Точно затова озаглавих темата " За дървения харпун - под друг ъгъл ". Не за да спорим помежду си за материалите и тяхното приложение, дали е алуминий, пластмаса, дърво, карбон, кевлар и какво ли още не.Не за самите харпуни, а за кухнята на нещата.
|
|
Искате ли една разбивка на моя втори дървен харпун, който си ползвам и до днес?
Дърво (ироко): 40 лв.
Смола: 6 лв (Еповит)
Лак: 6 лв. Яхтен лак
Комплект четки от магазин за 1 лв: 1 лв.
Неръждаеми болтове и види: 3 лв.
Стрела: 30 лв.
Ластик Апнеа 18мм/50 см: 14 лв.
Макара АПНЕА: 25лв.
Въже (25 м х 0.2лв): 5 лв.
Монофилно влакно и крпимпи: 3 лв.
Спусъков механизъм (Йилмаз Дениз): 15 лв. (може и да излезе 5 лв. ако си го правиш сам)
Шкурка: 5 лв.
Ацетон: 2 лв.
Комплект пили за дърво: 3 лв. (още ги ползвам)
Стяги (5 бр.): 10 лв. (от Метро)
Общо: 168 лв.
С този харпун във вида в който го направих стрелях 2 години с напълно сносни резултати. Дори и на външен вид беше докаран.
Мисълта ми е, че не бива да се бъркат понятията. Има харпун правен като хоби, заради удоволствието да стреляш рибки с нещо, което сам си изработил в свободното си време, нещо чието изработване само по себе си ти е донесло удоволствие, което не можеш да си купиш с 35-40 лв. на час. Труда не струва нищо на човек който прави нещо за кеф, даже е склонен да си плати за този кеф.
Има съответно и бутиков дървен (композитен) харпун, който е произведен от майстор, който го прави с цел продажба. Разликата е от земята до небето.
Когато тръгнеш да правиш нещо с цел продажба не можеш да допуснеш компромис в качеството. Ще купиш скъпа смола, скъп лак, скъпи ластици и стрела. Ще ползваш преса за залепяне на ламелите, ще пръскаш лака с пистолет, ще вакуумираш смолата и т.н. да не изреждам. Всичко това не е жизнено необходимо като си дялаш сам харпуна, защото малките кривини от стягите или неравното покритие на лака само ще ти дадат повод да започнеш друг харпун след това, в който да ги отстраниш сам. Стига да имаш нерви и свободно време.
Този, който прави харпуни с цел продажба знае колко му струват материалите и труда и те се измерват в стотици левове, а някъде и в стотици евро. Човек който купува ръчно изработен дървен харпун трябва да знае, че плаща за нещо перфектно излязло от ръцете на майстор. Но това е съвсем друга тема и тя е по-скоро свързана с икономически фактори и с манталитет по нашите географски ширини и не е обект на тази тема, за това я оставям…
|
|
Всеки един може да си направи подобно нещо, естествено че то може и да не стане от първи опит, но всеки човек в живота си е правил опити за какво ли не , най важното остава желанието да го направиш.
Единствено, ако харпуна който правиш е за продажба, можеш да вложиш най добрите материали за направата му, тъй като те биха гарантирали сами по себе си. Компромисите които се правят да са възможно най малко, или въобще да няма такива.
За да направиш Твоя харпун, такъв какъвто го искаш, трябват единствено знания за всеки датайл по него, не само за материала, спусъка, ластиците и т.н., но и за това как и къде ще легне всеки един от тях. Всеки е способен да го измайстори, независимо колко би му струвало - много или малко, начинът по който ще го направиш ще компенсира и в двата случея
Аз направих един, сега се каня да правя втори, не го правя щото трябва да дам пари за нов купешки, а зашото ме кефи Много! Както казах по-горе, желанието е важно. Това е моето мнение, и нека да оставим на страна разбивките
|
|
Ха, каква тема се пръкнала докато ми бяха резнали нета. Захванали сте я една...., като кокошката и яйцето. Времето вложено в правене на нещо, харпун примерно, има ли стойност или няма. Аз примерно, два дни мачках грозде, не защото това ми е хоби, а защото ми харесва виното което си правя и ракията също, и съм сигурен, че някой ден няма да пукна от някоя "цар кировица". А да се правя, че не ме интересуват парите ли? Интересуват ме, как да не ме интересуват. Литър, каберне совиньон ми излиза към 1,10лв материала. Совиньон, ама от бидон и нема етикет, дето пише че е с гарантиран произход. А то е. Ама, ако река да го продавам, дали няма да стане 2,50лв/литъра? И с харпуните е същото. Аз съм направаил до тук два. И двата имат мноо-го кусури. Някои отстраних, други не успях. Третият ще бъде още по-близо до истината. Обаче, категорично не бих се хванал да утрепя 60 часа труд и да вложа некачествени материали. Първият път, да може. Когато експериментираш и не знаеш дали нещо ще стане, може да си позволиш да сложиш механизъм от "Иалмъз", да пробваш с летви от палет и дръжка от лъжица за спускова скоба. Обаче, след като си видял недостатъците на няколко харпуна, да повтаряш собствените си грешки е адски глупаво. В този аспект съм абсолютно съгласен с Владо, че не можеш да тръгнеш на майната си за риба с харпун с кофти спусък или да идеш за големи риби с въже от 20ст. на макарата. Все пак аз съм максималист по отношение на здравина и качество. Хората са различни.
Има нещо друго, за което никой не посмя да напише. Че, когато тръгнеш да си правиш сам харпун, може да се набуташ с материалите, да си изгубиш времето и .....нищо да не излезне. Е, кофти е, ама го има, нали? Интелектуалният труд по проектирането на едно добро оръжие е основен елемент, предшестващ и съпътстващ самото майсторене. Готови чертежи никой не разпространява в нета. Да предположим, че ще я караме на усет. Е колко да е висока гредата на харпуна? Първият ми беше 36мм - чудесно само дето маневреността му е отчайваща. Вторият ми беше 25мм пак чудесно - перфектна маневреност, само че тежи и потъва. Третият, ще видим. Ами ако решим да си правим сами спусъка. Майко мила, какво напасване ни чака. С часовникарската пила и едно 20-30 пъти разглобяване и сглобяване докато сработи мазно. Бе, въобще, всеки път преди да завърша нещо се заричам - "повече никога няма да се захващам да правя каквото и да било". До следващият път.
Та така, ако трябва да обобщя, за да се захване човек с правенето на харпун, според мен, трябва:
1. Да има железни нерви.
2. Да има, както каза Явор, две различни ръце. И не завряни.....бих добавил аз.
3. Да има ясна визия какво точно иска да получи като краен резултат. Тук разбирам мерки в мм, а не "мощен и маневрен харпун".
4. Да е готов да понесе поредица от малки провали, които ако точка 1 е налице може и да не доведат до пълен провал.
5. Да има условия и добра и търпелива жена.
6. Да е наясно, че както и да го тъни и смята, парите вложени в това начинание ще са повече отколкото да си купи една алуминка от магазина.
Абе, в крайна сметка, като се замисля, май гъдела от дървеният харпун е повече от превъзходствата му в ТТ качества, ама нейсе...
|
|
Мойто мнение по въпроса се отличава от масовото и се съгласявам изцяло с Владо.
Тук чета доста сметки от типа ма един приятел ми го даде , зех спусака от турския харпун ма имах и стрела от него и такива още неща с които не мога да се съглася, та нали идеята е ако тръгнем да си правим дървен харпун то той да превъзхожда всички алуминиеви и прочие харпуни (изключвам композитните )а невиждам това как ще стане примерно като му сложим турски спусък за 10 лв. Но също си мисля че не си струва да се прави дървен харпун под 90 см. с един ластик, просто се обезмисля предимството на дървото в случая
при мен първия ми опит беше за 100-ца а втория се получи 111 см
Моито разбиране е че щом ще влагам време и пари в нещо то трябва да се ползват само качествени материали а те си струват скъпо, също си мисля че са необходими един приличен набор от машинки и инструменти а не само 5-6 стяги за направата на харпун
Казвате още, че труда не ви струва нищо щото е хоби ами ок хоби , но ако след време решите да продадете този харпун който да речем сте дялкали 2 месеца всеки ден след работа то пак ли няма да сложите цена на труда си ?
Тезе сметки които ги е дал Владо при мене излязоха и по големи
а като отбележа факта , че първия опит ми беше провал цената скача още нагоре добре че се намеси един приятел и нещата завършиха благоприятно
Та искам да кажа че не си струва да правим дърво ако ще е просто ей така и ако искаме да имаме нещо изключително и неповторимо то си струва всеки даден лев и всяка минута отделено време
не е зъдалжително да споделяте мнението ми разбира се все пак то си е лично мое
Поздрави и успех на всички които са решили да се пробват
|
|
Та значи - момчето от сайта дето предизвика появата на тази тема съм аз. Та - исках да си купя от него харпун - не оборудван - само тяло и спусъков механизъм, исках да е за два ластика (Ланарата ми върши за сега добра работа като харпун с един ластик - за такъв го броя) Питах колко ще ми струва ... и за отговор получих въпроса: "ти колко даваш?" - честно ви казвам - не го обичам това. В края на крайщата - всеки си знае цената на труда - казва я и купувача или се съгласява или не - това е. Ама къде кое колко струвало ... това са относителни понятия. Аз не мога да кажа - давам ти толкова - не съм аз човека който ще оцени труда на майстора! Аз мога само да си преценя мога ли да дам толкова и ако мога - съгласен ли съм да дам толкова - това е.
Владо, ако наистина смяташ да получаваш сериозни пари - стъпи на пазара сериозно - излез на изложения и предлагай труда и майсторлъка си - ще се радвам да разбера от преса, Интернет или телевизия, че българин прави превъзходни харпуни от дърво които се продават из цял свят - желая ти го от все сърце.
Утре чакам по куриера 3 паркетини от родезийски тик с размери 130/12/2 см. от които смятам да излязат две заготовки за харпуни, цената на 3-те паркетини е 110 лв. + куриер.
Имам някои виждания които смятам да реализирам
|
Yavorsub
25-09-2008 21:27
|
Грешник -сега ти си наред.Сега всички погледи са в теб.Давай смело -ние сме тук!И да не помогнем-поне критика можем да направим.
|
|
Ами така си е
|
|
Ами аз на критиката ви разчитам - сериозно!
Сега да питам - гледах в сайта за стрела 7мм с три среза или 3 акулски перки - не намерих, Салви имат с 3 акулски перки - ама е 6,5 мм.
Искам да си издялкам тояга за 3 ластика 16мм. и в зависимост къде го ползвам да съм с различно стъкмяване:
1. За нашето моренце - 2 ластика 16 мм + стрела 6,25
2. За Гръцко, Турско и дай Боже други морета - 3 ластика 16 мм. + стрела 7мм.
|
|
3 ластика * 16 мм е много мощ и по-скоро ще бъде неточен. Щом ще е с 3 ластика го направи 3 ластика * 14 мм на коефициент 3.2
|
|
Пламене, моят харпун фабрично е с 2 х 16 мм и като ги заредя на 2ра и 3та засечка (коеф. около 3,4 доколкото си спомням) откатът е много силен и стрелата отива надолу, независимо, че обърнах контрата и донастроих главата... Стрела 6,5 Х 140 или 150, тяло - 100 см.
С 2 ластика и 3 засечки на стрелата имаш достатъчно различни сили на изстрела, но без затворен водач голямата сила разваля точността...
За 3 х 16 с коеф. на разтягане 3,4 според мен си трябва 7 - 7,5 , че и 8 мм х 140-150 см стрела, много тежко тяло и... затворен водач. Това е за риби далеч над 15 кг...
Не че не можеш да го направиш, можеш, разбира се!
|
|
Нови Продукти
Цена: 0.60 Лв.
Spearfishing
|