|
МИДИ---дали ще ни липсват,няма ли да променят пътя на рибата?
sea wind
05-12-2008 16:03
|
Бях пропуснал до сега да погледна филмите които са публикувани тук........Но има един,който ме подтикна да пусна тази тема тук.Това е филм който за хора като мен не може да не събуди заспали спомените от времето когато наистина имаше много риба в нашето море.Нямал съм удоволствието да познавам Ангел Влайков но филма му е уникален.Надали някои от вас който го е гледал е обърнал внимание на дъното.Покрито е с миди,водорасли...има живот.А сега какво имаме....???Камъните вече са голи и по северното черноморие........Какво отрови мидите.......и дали ще се зародят отново някой ден............... Какво ще стане когато и скаридата изчезне............ще остане ли "веригата без едно звено"???
|
|
С интерес ще следя темата. На мен също ми прави впечатление че почти няма миди вече.
Дали рапаните не са основните виновници?
|
sea wind
05-12-2008 16:12
|
За жалост не са те или поне не са в основата на проблема.....Знам места на които е имало адски много мида,гмуркал съм се там и никога не е имало толкова много рапани че да си каже човек "ами те ги изядоха"и в един момент всичките миди вече не са "на" а "около" камъните.И за да поясня не става въпрос за камъче а за огромни рифове...
|
|
С тези триизмерни образи с които ни шашардиса Апостол, не съм сигурен зад този ник - "морски вятър" дали стои той, ама да приемем, че е Апо.
Темата наистина е интересна и ми се струва, че Апо е прав в твърдението си, че рапаните май не са в основата на проблема, за изчезването на мидите. Ние не сме специалисти и не можем да се изкажем компетентно, а можем само да констатираме. Например на така нареченият "шофьорски плаж", на юг от "Дюни", по крайбрежният риф, само до преди 10-15 години всичко беше покрито с едра черна мида, а сега там в момента е лунен пейзаж, а рапани почти никога е нямало на това място, а и на много други места проблема с мидите е сходен. Но има места където мидите са в изобилие и в момента. Например на "Харманите" край Созопол има такива мощни масиви от миди /друг е въпросът, че от там мидите не могат да се ядат защото са бъкани с бисерчета/ и в същото време си има яка популация от рапани сред тях, но не изглежда това да застрашава особено мидите.
Има нещо "гнило" в цялата тази работа, но какво ли е то?
|
|
И за мен е много интересна тази тема, защото от този сезон съм малко объркан. От както се върнах с харпун в морето през 2006-та гмурках изключително около Синеморец. Там наистина положението с мидите е апокалиптично! Рапаните са дребни и неизброими и пълзят навсякъде, а да извадиш жива затворена мида поне колкото монета от 1 лев, за да покажеш на детето, си иска доста късмет. А там е място, където все още е сравнително съхранено от голямото изливане на лайна и битова химия, поне на локално ниво.
Тази година обаче доста пообиколих по нашето море и малко ми се промениха възгледите по отношение на мидите. Видях прекрасни едри миди, и то цели полета както на север, така и на юг.
Апо, едно от местата, където гмурках на север беше Яйлата. Имаше много и едри миди, а рапаните бяха доста нарядко и също впечатляващо едри.
На юг много и едри миди видях и на устието на Ропотамо, и на Маслен нос, и около Лозенец, и в района на Ставро (между Царево и Варвара). Там си имаше и доволно много рапани, значително по-дребни и наситени на единица площ от тези на Яйлата, но си съжителстваха с мидите без видимо притеснение.
И аз вече си мисля, че е много вероятно рапаните да помагат, но да не са основния фактор за проблемите на черната мида.
Колкото до безрибието, и това е пълна мистерия. Няма да забравя есента на 2006-та, когато лодките почти навсякъде едва се прибираха от улов, основно паламуд. На Синеморец пасажите минаваха на стотина метра от скалите и правеха водата на пяна. Толкова много имаше, че дори в софийското Метро можеше да си купиш за 7 лв./ кг. незамразяван паламуд. Ако съдим по улова на Стамен, и лавраци има колкото искаш, но дали се въртят около мидите, нека той да сподели...
В същото време на няколко пъти съм наблюдавал по няколко последователни дни излизащите рибарски лодки на различни места в Гърция. Еми... мизерия! 2-3 касетки 200 гр. спарита и дорадки, които от лодката ти ги продават на 10-15 евра... Идея нямам от къде и как пълнят рибния пазар в Солун, но ако не са им фермите и вноса от третия свят, не съм сигурен колко и каква риба ще вадят и продават от "тяхното" море... Да не говорим за мидите, за ваденето на които в Гърция гориш много болезнено!
Понеже темата е все пак за мидите, ще завърша пак с тях. Както казах, аз видях много и хубави миди на няколко места, но преди това доста време ме нямаше в морето и нямам поглед за последните 10-12 години. Въпросът е дали тези, които видях са все още оцеляващи, или са новообразували се колонии?
|
sea wind
05-12-2008 19:24
|
Gringo----аз работя на север и ти казвам,че ако сега влезнеш там кадето си бил жестоко ще се изненадаш..........
Огромен риф на Яйлата с дълбочина 15-18м бе покрит с миди и с рапани.Обрахме го за 4 дена 3-ма човека до дупка(говоря за рапаните).След 30 дена отивам там и ако не е един заседнал трал на даното може да си кажеш че си объркал мястото.Това е имформация от преди 15 дни.
Около Варна и варненския залиф е плачебно..........миди никакви или съвсвм малки тук таме и то от близо 8 месеца че да не кажа и година.
Все още има на север от Шабла но до кога??.........
Рибата ще намалява ако мидата не се възтанови.Попчето ще изчезне.Платерината ще си смени навиците.Хишниците ще ловуват на дълбоко.Само за свединие ще ти кажа че бяха хванати два огромно лаврака на дълбочина 35-40м в трал за сафрид.Нали се сещташ колко са биле че 2 от тях да не са могли да се измъкнат.....
|
|
Гриша, в последните години никъде не съм видял новообразувани колонии от миди. Това което си видял е най - вероятно все още оцеляващи колонии. наблюденията ми са, че само за няколко години изчезнаха стотици, а може би и хиляди декари мидени находища. На север от боруна на Лозенец в посока "Корал" и къмпинг "Юг" сега е абсолютна пустош от към миди, а само до преди броени години цялото дъно беше покрито с тях. И там рапаните не са в състояние да предизвикат изчезването им. По скоро ме безпокои въпросът защо на дадени места мидите са налични и популацията им е добра, а на други само за година - две изчезват безследно.
За рибите не мога да се изкажа категорично, според мен си има добри и лоши рибни години. Само като си спомня как през2004год. колко стотици пеленгаса минаха пред очите ми, а този сезон само веднъж видях....Най вероятно рибните ресурси намалят, но не съм аз човекът който да забие даден % за това, но все още не мисля, че положението е апокалиптично.
|
|
Гриша, Яйлата и целия бряг от Тюленово до Русалка редовно се експлоатира за рапани, както и за калкан разбира се. На всеки залив има лодка. Тази година Април месец събираха калкан а лятото рапании то от 10 до 30 метра от брега. На вътре минаваха тралове..... и то много над десет корабчета бяха в този район като непрестанно вършееха напред назад даже и нощем. Дори пуснах тема във форума понеже бях много впечатлен от това. И затова си купих фотоапарат с 18 zoom за да ги снимам следващия път. Ако рапаните са причина за изчезването на мидните популации това е причината да са в добро състояние там, близко до брега. Но аз съм сигурен че големите градове както от нашия бряг така и от съседна Румъния разказват играта на пейзажа. А и от казаното от Апо ми се затвърдява мнението. Тази година на Крапец (ако бъркам някой да ме поправи конретно за мястото, понеже плажната ивица е огромна и може да бъркам) след Дуранколашкото езеро морето миришеша и имаше цвят на нужник. А отсреща се виждаше МАнгалия. Вървейки по брега събрах около 300 рапанени черупки изхвърлени на пясъка (правя си украшения от тях ;-) ) За по малко от час. Това което искам да кажа е че по мое мнение, отпадните води които се изливат в морето са най големия проблем. Рапаните само го подпомагат.
|
Yavorsub
05-12-2008 22:55
|
Аз също имам бегли наблюдения , на времето преди 23 годии (олеле майкоо)бях спасител на южния плаж в Китен и често ходех да се гмуркам пред носа" Урдовиза"в близист до таляна -сега на това място има марина .Та първите ми наблюдения миналата години след толкова много време бяха съкрушителни.Никакви миди.Даже от пред на носа където на времето беше около 12 метра и имаше малки кулоари или каньончета сега е равно поле от мидени черупки.Даже опитах от любопитство да разровя дъното да видя дане би от азота толкова години да съм изперкал -ама не !Мидени черупки -тонове , разслани по морското дъно.Пустиня.
|
|
......даааа,и аз като Явор ще направя сравнение с времето от преди ....и сега !!
Слизал съм на скуба в акваторията около Русалка преди около 10-на години.
Тази есен отново имах възможността да се върна към тези места - Тюленово,Камен бряг.......преди Шабла !! и на мен ми направи впечатление факта,че нещата са съвършенно различни.
Там,където навремето "бъкаше" от попчета - сега е съвсем пусто,а мидите - макар и не съвсем на изчезване,са просто блед фон на пейзажа.
Мисля,че точно по тези места за които говори Апо/май му видях плавниците при едно от спусканията....така ми каза Pipin/,положението е най-драматично.Не знам дали причината е в големите градове и боклуците,които бълват - точно тези места са доста далеч от голямата индустрия.Фактите обаче са показателни.....нещата отиват на зле и в това е голямата трагедия за нашето море и .......за нас!!
|
|
В района за който споменава Апо гледката наистина е покъртителна.
Тази година, поради липса на време завърших сезона с малко миди и раци. Това което ми направи впечатление беше видът на мидите след като ги приготвих. Бяха кафеви на цвят, някак съсухрени и отвратителни на вкус. Просто както бяха в тенджерата ги изхвърлих и не дадох на жена ми и децата да ядат от тях. От същото това място, само допреди 2 месеца, брах превъзходни миди със страхотни вкусови качества. Това е едно от местата, които си отглеждам за такива цели и правя само подборно бране. Което ми направи впечатление обаче беше, че като цяло много рапани там не видях това лято. Самото място прилича на козирка, високо е от дъното и тия гадове изглежда не го долюбват много-много. За сметка на това пък мидите само за 2-3 седмици сякаш се бяха изпарили. Нямаше ги! Нямаше следи от гагами по камъните, а и не си личеше някой друг да е брал. Камъните просто бяха оголени. На мястото на миденото поле имаше само голи камъни и на отделни места "петна" с малки мидички - зародиши, а дъното под козирката приличаше на гробище.
На север от това място, където е другият район от който предпочитам да бера миди, картината беше абсолютно същата при положение, че камъните там са със същото разположение.
И аз искрено се съмнявам причината да е в рапаните само, но не е и в отходните води от канализациите на комшиите на Север. На тези места не ми е правило впечатление водата да има особен цвят или миризма. Според мен по-скоро от Дунав се изляла някаква гадост в морето и теченията я влачат на Юг. Уф, изобщо не ми се иска да испадам в някаква параноя, но дано това не се окаже някой втори Чернобил и сега хората, които държат информацията да се скатават и да я пуснат едва когато е вече твърде късно.
Предлагам да отразим на карта местата с щетите за да се пробваме да определим дали една такава теза може да се окаже вярна.
|
sea wind
06-12-2008 03:57
|
Само тези от вас които са рапанжии имат най добри наблюдения по морското дъно.Рапана е хишник който яде всичко,ама наистина всичко.Но и той се опитва да се адаптира към променящата се среда.
Защо казвам това.Не е вярно поне според мен че рапана е в основата на проблема.Имам адски много наблюдения и смело мога да кажа че той си търси храната.Ясен пример---Алажа банка преди 1 година.Мидите умират и падат от камъните.Но някои по неизвесни причини умират по бавно(или са щели да умрът ако ги няма рапаните).
Рапаните които живеят около тези "мъртави"камъни вече нямат работа там.Започват да се местят в търсене на все още "живите".В скоби ще почертая че тук не става въпрос за камъче колкото лека кола а колкото футболно игрище.И ето резултата.Влизаш да работиш...плуваш,плуваш може да се наложи и километър да преплуваш и все голи камъни.Но в един момент попадаш на "живите" с големина не повече от 300кв.м.Рапаните така са ги покрили че едвам се виждат самите миди.Любо Клисуров бе пуснал една такава снимка тук.Който я е видял знае какво имам на предвид.Та,няма начин тези миди да оцелеят които са там,все пак рапана се храни с тях.Обираш си ти рапаните и си казваш"спасих мидите".Но отиваш след 5-10 дена и картината същата или подобна.От съседните "баскетболни игрища" мидите измрели а рапаните огладнели и незнам как но намерили "моя си камък".Но вече мидите по него по малко но не и като да няма нищо.За една вечер един рапан изяжда от 1 до 3 мидив завидимост от големината му.Може би малко от вас знаят че той е и най активен нощем.Обираш си ти пак рапаните но вече по камъка почити нищо не е останало освен измукани черупки чакащи първия мъртвак да ги събори от там.Сега в момвнта няма почити рапани там или поне не и за да се работи.Алажа Банка си е като местноста Пубитите камъни ама събрани на куп,голи и грозни.
Няма да давам повече примери защото може би някои от вас няма да могат да разберат какво съм искам да кажа с този.Някои могат да кажат че не съм и прав но това е моето мнение по въпроса.Мидите умират бавно,от юг на север а горкия рапан "обра пешкира ",даже се говори че ще озаконят траленето им с цел унищожение за да може мидата да се възтанови............
А относно рибата и мидите........нима забравяте какво сте виждали когато сте късали миди от камъните?Почити под всяка една живее червейче или гадинка която пък е храна за доста видове риби които може и да последва примера на рапана който изложих по горе......или казано по просто местене в търсене на храна...........
|
|
Здравейте! Аз не мисля че положението е толкова зле. Прочетох мненията до тук наведнъж и няма особена разлика между тях. Аз обаче мисля така: мисля че морето се изчиства и по-скоро има по-малко храна за мидите отколкото преди. Днес имах щастието пак да се погмуркам малко на едно островче в Карибско море. АМИ НЯМА МИДИ! Вярно, имаше доста рибки, повечето непознати, разбира се. Една заспала заргана (доста едра)и една много хубава скумрия - супер нагла, сякаш знае че не боцкам без харпун...
Та за мидите... Поне за замърсяването от кораби, мога да ви гарантирам, че нещата са много по-стриктни отколкото преди 10 и повече години. Корабите не цапат вече толкова. И понеже съм си оптимист вярвам, че и другите замърсители по-малко цапат. И от там по-малко храна за "филтрите на морето".
Има ли някой който мисли като мен? Хайде да се изкажат биолозите, ихтиолозите и .... мидо-лозите!
:-)
|
Калин(zoom)
06-12-2008 08:41
|
Направо съм потресен от това което чета тук...На шофьорския плаж преди 20-25 години винаги си нарязвах краката като съм влизал да поплувам..някой ще ми каже ли латинските имена на черната мида и на рапана за да питам специалист каква може да е причината
|
|
На мен ми прави впечатление, че някак си се редуват ,,мъртви,, с ,,живи,, мидени полета, и то в рамките на 300-400 м.Ако е някакво замърсяване,то би трябвало да унищожи цели райони, без избирателност!
|
Ihtiandar
06-12-2008 08:51
|
Не знам кой е по-прав. Аз също си имам своите наблюдения и единственото което мога да кажа като факт а не като заключениее че целия срив във екосистемата започна след промените, когато се срина селското стопанство или тогава се засили на много високо ниво.Няма вече свинарници, които да изливат фекални(богати на хранителни вещества)води.Направиха пречиствателни станции навсякъде.Не че се оплаквам, че водата е по бистра и по чиста, но си мисля че тази чистота прекъсва една хранителна верига която е била изграждана със столетия и е нормално да предизвика сътресения в екасистемата.Предполагам, че нещата ще си дойдат на мястото.Ще изчезнат още видове(като скалните платерини), но ще се появят други по чистолюбиви видове(поне така се надявам).Всъщност може и да съм в страхотно заблуждение, единствено знам че за последните 20 години нещата са коренно различни.Не че навремето не се риболуваше безогледно, няма да се очудя и ако бомбаджиите са били повече, поне такива са данните за района южно от Маслен нос, но има храна има популации, няма храна .........
|
|
ogy_d как ще гарантираш че корабите не цапат повече от преди като в началото на годината имаше не знам и аз колко разлива на нефт по северното крайбрежие? Даже имаше и спътникови снимки. А и Момо доколкото си спомням каза че на Камен бряг имало нефт. И това било защото си миели трюмовете навътре в морето. Не знам колко са били замърсяванията преди за да можем да ги сравним с последните години но такива неща не бях срещал да се коментират последните години. И пак не се обърна достатъчно внимание на проблема и не разбрах някой да е санкциониран. Което означава че ще се повтори. Относно водите които се вливат от Дунав много ясно че и те мъкнат със себе си голяма доза боклуци които идват и от нас и от комшиите Румънци. Също така голям фактор в проблемите на моретата е голямото количество сладка вода което се излива в тях и променя соленоста им. Едно е да се вливат няколко реки и да има равновесие в системата, друго е и десетки градове и не знам и аз колко курортни селища да си изливат водите от канализацията в морето. И не само че се множат но и растат. А доколко са им пречистени водите изобщо не се знае. Моето мнение е че проблемa е много комплексен. Всички фактори взети заедно влияят като рапана е по малкия проблем. И за да се знае със сигурност единственния начин е на такива миди които е изхвърлил pj да им се направят изследвания и да се провери какво ги трови. Възможно е на места един фактор да е причината за проблема а на други няколко.
|
|
Интересно, толкова ли няма продължителни изследвания, разполагащи с достатъчно обширни и продължителни наблюдения, които позволяват да се направят по-убедителни изводи? Преди 5-7 години толкова политици от черноморските страни се тупаха в гърдите, основаха някакъв общ проект...?
Мисля си, че още от преди 40-50 години, след като е било оценено значението на ЧМ за страната ни изобщо, е била започната непрекъсваема програма за изучаване и наблюдение на цялостната му картина... Не казвам, че отговорът/отговорите са лесни и причините - отстраними...
А рапанът, макар и да се яде, си е гад, която не принодлежи на ЧМ. Надявам се да стане още по-дребен и влиянието му да стане пренебрежимо малко.
|
pipin162
06-12-2008 18:06
|
Оги интересно изказване!?Да гмуркаш в карибско и да казваш,че нашето море се е изчистило на хора,които почти всеки ден са внашето Черно море.Я кажи колко сериозни дни имаш гмуркане тази година и от колко време си харпунджия?За какви пречиствателни станции говорим?В тази зона сме най-зле!А тези,които ги има сега ми е интересно какви химикали използват,че водата става с бял цвят като хлорирана и умрели риби се търкалят по дъното.?Проверени ли са тия химикали на "бъдещето" как влият на популацията на мидите и рибите и въобще на морето?Как може да се говори за поправяне на нещата като точно хора океанолози като Любомир Клисуров казват,че нещата са пагубни и много други като него са на това мнение?Това са с извинение,са пълни глупости да се казва че нещата отиват на добре.Може би ще станем като карибите а?Книги не четете ли? Има инцеклопедии за Черно Море,не ти трябва да си окенолог за да прочетеш неща написани от океанолози,че черната мида е основен елемент в хранителната верига на нашето Черно море.Нима ще оспорите този факт,или те може би грешат и нещата едва ли не вървят на добре,щото Стамен ударил 13,или 15 лаврака.
Стамба знаеш,че си те харча много батка и те смятам за изключителен харпунджия,бях ти го казал още много отдавна ако се сещаш.Но знаеш,че си млад още,знаеш за какви рибни времена говорят хора като Валтер Ръсовски,Влади Станков,Васил Атанасов,Марио Христов и много други да не ги изреждам,че нямат край.Колко лавраци е имало тогава,скаларки,лефери,торуци,какво ли не?А сега аз да се радвам на това че са се появили по 50-100 спаринца по една педя(че и това е много) на различни места по черноморието,някой ударил ципура,друг лаврак,трети лефер.Та какво му радостното? Ами да радват се щото е удряли 10-15 пъти в живота си такава риба.Това много пъти ли е?Ами дайте да не забравяме какво ни разказват старите харпунджии,дето сега са на по 60 години някои от тях.Ама нали сме хора все искаме да видим,да пипнем.Ами гледайте филма на Весел Новкиришки и да си приказваме тогава какво е имане на риба.Филми като този на г-н Влайков,лека му пръст,показват какво е било тогава морето.Но ние пак не вярваме защото не сме го видели със собствените си очи,или по скоро се надяваме че и ние ще попаднем на на такова място с такива риби!?
Флората и фауната на Черно море пагубно се унищожава,това са фактите за мен.Млад съм говоря по тази тема,аз нищо не съм видял от това старо Черно море за,което говорят старите истински харпунджии,но им вярвам,че е било така и че сега нещата стават все по зле.
|
|
За мен винаги Дунав е бил виновен. Река Дунав минава през 10 държави: Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Хърватия, Сърбия, България, Румъния, Молдова и Украйна. Притоците на Дунав идват от седем други страни, освен тези през, които тя тече. Хидрографският басейн на Дунав обхваща територия от 817 000 км2, разпределена в следните страни: Румъния (28,9%), Унгария (11,7%), Австрия (10,3%), Сърбия (10,3%), Германия (7,5%), Словакия (5,8%), България (5,2%), Босна и Херцеговина (4,8%), Хърватия (4,5%), Украйна (3,8%), Чехия (2,6%), Словения (2,2%), Молдова (1,7%), Швейцария (0,32%), Италия (0,15%), Полша (0,09%), Албания (0,03%).
И всичкия този народ си изхвърля боклука в тази река и тя го разтоварва на нашия бряг разнасяки го надолу с прословутото "черно течение". Картинката на бума с цъфтежа на фитопланктона тази година, показва как се движи това течение.
Някой ще каже, нали и преди Дунав и черното течение ги е имало. За последните 30 години популацията на Европа се е увелича двойно, главно от емигранти идващи от останалата час на света. Съответно и боклука се е увеличил двойно и нагоре. Ето графика на популацията на Европа:
Или както обичаше да казва едно време един брадат човек "Количествените натрупвания водят до качествени изменения."
|
|
Нови Продукти
Цена: 8.00 Лв.
Spearfishing
|